Evropský prostor pro zdravotní data byl měl vést k posílení postavení občanů a podporu výzkumu a inovací.
Obyvatelé EU získají větší kontrolu nad svými zdravotními údaji. Budou mít možnost k nim elektronicky přistupovat a sdílet je přeshraničně. To přináší výhody zejména pro přeshraniční zdravotní péči, kdy jednotlivci mohou snadno získat přístup k lékařským záznamům a využívat zdravotní péči po celé EU.
EHDS podporuje sekundární využití zdravotních dat pro výzkum, inovace a politik. Výzkumníci a inovátoři budou moci přistupovat k datům snadněji a bezpečněji, což by mohlo urychlit vývoj nových léčebných metod, zdravotnických prostředků a AI aplikací.
EHDS v datech:
Nařízení EHDS:
Jedním z klíčových prvků EHDS je zavedení společných standardů pro systémy elektronických zdravotních záznamů (EHR) napříč EU, což podpoří interoperabilitu a vytvoří jednotný trh pro tyto systémy. Součástí je povinné sebehodnocení systémů, které zajistí bezpečné ukládání a přenos dat.
Nařízení také zavádí opt-out systém, který umožňuje jednotlivcům omezit přístup k jejich datům pro sekundární účely, například pro výzkum, přičemž však nadále umožňuje sdílení nezbytných dat pro poskytování zdravotní péče. Přístup k datům budou spravovat členské státy, které mohou zavést přísnější pravidla pro citlivé informace, jako jsou genetická data.
Rámec EHDS by měl zlepšit péči o pacienty tím, že sníží zbytečné testování a zlepší rozhodování na základě důkazů. Posiluje také ochranu soukromí a současně umožňuje opětovné využití zdravotních dat pro účely veřejného zdraví a výzkumu.